ДУМКИ ПРО РОЗВИТОК КРАЮ ШАЦЬКИХ ОЗЕР

Чи залишиться цей край привабливим у майбутьньому?

Районний центр Шацьк Волинської області знаходиться серед  озер і лісів. Тут прекрасне місце для відпочинку, лікування. Є тут і турбаза і санаторій, велика кількість баз відпочинку різних організацій.

За  останні роки, особливо влітку, різко зріс потік відпочиваючих. Населення в районі за цей період збільшується втричі.  Потік автотранспорту влітку за одну добу досягає іноді до 10 тис. Одиниць. Є декілька потужних бензоправок, але немає автомийок. Немає каналізації. Велика кількість туристів знаходить притулок в приватному секторі. Дикі туристи розселяються по лісах.

Все це негативно впливає на навколишнє природне середовище. Враховуючи те, що останнім часом лісгосп збільшує вирубку лісу навкруги, поблизу населених пунктів, та браконьєрські вирубки, стан довкілля катастрофічно погіршується. Щоб врятувати природу від  руйнування сьогодні, щоб зберегти її для майбутнього, я пропоную: лісгоспу заборонити в лісах рубку ділової деревини років на 50, лише по догляду та санрубку. На територію Шацького району заборонити в'їзд любого автомототранспорту іногородним, дозволяти лише з пропискою в Шацьку. По Шацькому районі, з  заїздом у всі дозволені зони відпочинку, збудувати і задіяти тролейбусну, як екологічно безпечну, лінію перевезення пасажирів.

Для транзитних автоперевезень збудувати сучасну, з комп'ютерними лініями руху, автотрасу, в об'їзд Шацького національного природного парку, напрямком Ягодин-Любомль-Головне-Любохини-Дубечне-Ратне, з виходом на трасу Ковель-Брест. В Шацьку об”явити аукціон на побудову на березі Світязя, на екологічно безпечній віддалі, готельно-санаторно-туристичного  комплексу. Найсучаснішого - з кабаре, ігровими автоматами, барами, саунами, басейном (взимку), з світлими шикарними кімнатами, зручностями. Багатоповерховий, щоб той „шанхай”, що сьогодні функціонує на самому березі озера, зліквідувати, надавши місця в  новобудові.

На сьогодні наші озера окуповані браконьєрами, уже деякі види риб через це  зникають, а щоб позбутись цього потрібно негайно через аукціон продати озера  за добру ціну, яка піде на розвиток району. Добрий господар не дасть загинути озерам, а  браконьєрству, покладе край, риба ж піде на столи до людей. Все це вже сьогодні потрібно брати на приціл. Майбутнє повинно плануватись сьогодні.

Володимир Фадєєв,
координатор громадського екологічного об'єднання „Зелений край”,
смт Шацьк  Волинської області